Kore’de Anayasa Değişirse Devlet Başkanı İki Kez Seçilebilecek

Güney Kore’de gündem anayasa değişikliği. Güney Kore Devlet Başkan Moon Jae, Pazartesi günü, anayasa değişikliği sürecini başlattıklarını söyledi.

Anayasa değişiklik paketine göre Güney Kore başkanlarının görev süresi 5 yıldan 4 yıla indirilecek ama yeniden seçilme yasası getiriliyor. Kore’de ikinci kez seçilemiyordu ama bu yasa geçerse bir kişi en fazla iki kez seçilebilecek. Ayrıca bu yasayla seçme yaşı 18 ‘e iniyor.

Başkan Moon Jae tarafından önerilen anayasa revizyonunun tüm içeriğini açıkladı, bu da cumhurbaşkanlarının görev sürelerini kısaltacak ve yeniden seçilebilecek hale getirecek.

Meclis Başkanı Cheong Wa Dae, bugün yaptığı açıklamada tasarıda cumhurbaşkanın yetkilerini sınırlamanın da olduğunu ve yasayla başbakanın ve meclisin yetkisinin daha da artılacağını belirtti.

Devlet Başkanı Moon, BAE’deyken anayasa değişikliği hakkında bir soru üzerine bu tasarı kendisinden sonraki başkanlar için geçerli olacağını ve revizyondan “hiçbir şey elde etmediğini” söyledi. Anayasa değişikliği kampanyasına destek vermesinin sebebi seçmenlere sözünü tutması için değişikliği meclise getirme hakkını kullandığını söyledi.

Değişikliğin geçmesi üçte iki çoğunluğu gerektirdiği için iktidar partisinin milletvekili sayısıyla geçemeyecek. Hükumet diğer partilerin desteğiyle geçmezse haziran ayındaki yerel seçimlerde referandum sandığını koymayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s