Kore’de 2 Eski Devlet Başkanı Yolsuzluktan Tutuklu

Kore’nin eski devlet başkanlarından Lee Myung-bak, yolsuzluk suçlamalarıyla dün gece tutuklandı. Geçen hafta savcılık tarafından ifadeye çağrılmış ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Fakat mahkeme tutuksuz yargılanmasına itiraz etmişti.

Lee Myung-bak, 2008-2013 yılları arasında görev yaptığı sırada istihbarat ajansı, iş adamları ve diğerlerinden yaklaşık 10,3 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor.

Eski devlet başkanı ayrıca kağıt üzerinde ağabeyi Lee Sang-eun’un sahibi olduğu oto yedek parçası şirketi DAS’ın kazanç sağlaması için statüsünü kullanmakla da itham ediliyor.

Tutuklama emrini inceleyen Seul Merkez Bölge Mahkemesi yargıcı Park Beom-seok, Lee’nin hapsedilmesini haklı gösteren, “şüphelinin sosyal statüsünü, suçun ciddiyetini ve soruşturma sırasında ortaya çıkan şartları göz önünde bulundurarak delillerin yok edilmesi” riskinin bulunduğunu söyledi.

İtirazı değerlendiren mahkeme bir hafta sonra, savcılık tarafından rüşvet, zimmete para geçirme ve yasadışı kızarma fonlarının toplanması hakkında verilen suçlamalardan dolayı tutuklama emrini onayladı.

Lee, 2007-2012 yılları arasında devlet başkanlığı yapmıştı. Kore tarihinde tutuklanan dördüncü eski devlet başkanı oldu. Bir önceki devlet başkanı Park’ta geçen yıl yolsuzluktan tutuklanmıştı. Şu an aynı anda iki eski devlet başkanı yolsuzluktan tutuklu. Savcılar eski devlet başkanı Lee’ yi dün gece geç saatlerde Gangnam’daki evinden alıp Seul yakınlarından bir hapishaneye taşıdılar. O, halefi Park Geun-hye’nin yolsuzluk ve iktidarı kötüye kullanma suçlamasını beklediği yerden farklı bir hapishanede tutuluyor.